Rozwiewamy mity czyli jakie są rzeczywiste koszty instalacji co

Kompletna instalacja systemu centralnego ogrzewania to duży wydatek, który najlepiej zaplanować jeszcze na etapie projektowania domu. W zależności od wybranej metody, koszt założenia centralnego ogrzewania oraz jego eksploatacji będzie się różnił. Od czego zależy wzrost kosztów?

Koszt założenia centralnego ogrzewania wiąże się przede wszystkim z wielkością domu.

Wielkość budynku to podstawowy parametr, który należy brać pod uwagę przy wybieraniu sposobu ogrzewania domu. Koszt założenia centralnego ogrzewania będzie wzrastał w przypadku większych budynków – w niewielkich domach jednorodzinnych możesz zdecydować się na ogrzewanie za pomocą kominka z płaszczem wodnym, jednak w przypadku większych domów o dwóch i więcej kondygnacjach takie rozwiązanie będzie niewystarczające.

Koszty instalacji c.o. różnią się także w zależności od wybranego sposobu.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż grzejników; taki system pozwala na dogrzanie każdego pomieszczenia w budynku. Aby działał on efektywnie, warto zdecydować się na paliwo, które obniży koszty instalacji c.o. Do najpopularniejszych należy przede wszystkim ogrzewanie gazowe: z jednej strony koszt paliwa jest stosunkowo niski, z drugiej z kolei cała kompletna instalacja grzewcza nie jest droga. Koszty instalacji c.o. w tym wypadku zawierają jednak również przyłączenie do sieci gazowej.

Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić, jest etap prac.

W przypadku nowych budynków sprawa jest stosunkowo prosta: montaż instalacji c.o. odbywa się na etapie, gdy dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym. Wszystkie rury oraz elementy instalacji mogą być wówczas zakryte; bez problemu zamontujesz również ogrzewanie podłogowe. W przypadku wykończonych pomieszczeń konieczne będzie kucie ścian, więc do kosztów dochodzi również koszt dodatkowego remontu.

Jak poznać całkowity koszt instalacji ogrzewania?

Dla domu o powierzchni ok. 160 m kwadratowych należy liczyć się z kosztem rzędu 30 tys. zł. W zależności od wielkości domu, złożoności systemu oraz liczby grzejników koszt może się różnić; skorzystaj z kalkulatorów online, które pomogą oszacować koszt instalacji. Zobacz więcej na http://www.broetje.pl/budowa-instalacji-ogrzewania-koszty/