Odnawialne źródła energii – zalety

Odnawialne źródła energii (OZE) to naturalne zasoby, które odnawiają się w na tyle krótkim czasie, że niemożliwe jest wystąpienie ich deficytu. Zaliczamy do nich energię wody, energię słońca, energię geotermalną, energię wiatru oraz energię pozyskiwaną z biomasy. W jaki sposób możesz wykorzystać OZE w swoim gospodarstwie domowym?

Fotowoltaika to nieograniczony dostęp do źródła energii.

Ogniwa fotowoltaiczne umożliwiają przetworzenie energii z promieni słonecznych na energię elektryczną. Choć w przypadku dużych elektrowni może być to nieefektywne, to jednak pojedyncze gospodarstwo domowe może bez problemu korzystać z tego źródła energii. Dzięki kolektorom zyskujesz niezależność od dostawców energii, a dodatkowo ten sposób pozyskiwania energii nie wiąże się z żadnymi efektami ubocznymi czy szkodliwą emisją.

Pompa ciepła pozwala na ogrzewanie z użyciem odnawialnych źródeł energii.

Pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące energię zmagazynowaną w glebie, wodzie i powietrzu do ogrzewania pomieszczeń – zwykle za pomocą ogrzewania podłogowego. Specjalnie zamontowana pompa ciepła będzie pobierała ciepło z otoczenia: gruntu, wody i powietrza, a następnie przekazuje je do instalacji grzewczej. Aby pompa mogła działać, niezbędne jest dostarczenie jej energii elektrycznej, jednak jej zużycie jest o wiele mniejsze od energii pozyskiwanej do ogrzewania.

Kolektory grzewcze to sposób na podgrzewanie wody.

Wykorzystanie energii słonecznej do podgrzewania wody pozwala na minimalizowanie kosztów jej ogrzewania. Specjalne kolektory grzewcze zamontowane na dachu lub instalacjach solarnych będą stanowiły doskonałe wsparcie dla tradycyjnych metod ogrzewania wody.

Nowoczesne gospodarstwa domowe stawiają na odnawialne źródła energii.

Zależy Ci na ekologicznym gospodarstwie domowym? Chcesz obniżyć koszty związane z ogrzewaniem lub zużyciem energii elektrycznym? Postaw na nowoczesne metody wykorzystywania odnawialnych źródeł energii – coraz więcej gospodarstw domowych wybiera właśnie takie rozwiązanie.