Jaki piec wybrać do niewielkiego mieszkania?

Szczęśliwcy mieszkający w blokach mogą liczyć na media miejskie: zarówno ogrzewanie, jak i ciepłą wodę z sieci. Wystarczy odkręcić kran lub grzejnik i rozkoszować się ciepłem bez konieczności dodatkowej obsługi. Nie w każdym mieszkaniu znajdują się jednak takie rozwiązania. Co zrobić, gdy w swoim mieszkaniu planujesz ogrzewanie gazowe?

Przede wszystkim postaw na kocioł dwufunkcyjny.

Kotły jednofunkcyjne pozwalają przede wszystkim na ogrzewanie pomieszczeń; w przypadku kotłów dwufunkcyjnych dodatkowo podgrzewana jest także ciepła woda użytkowa. Dzięki temu nie musisz montować w niewielkiej łazience dodatkowego bojlera – wystarczy odpowiednio zaprojektowany kocioł.

Kotły dwufunkcyjne to propozycje stworzone do niewielkich mieszkań.

Do wad tego rodzaju rozwiązań można zaliczyć konieczność umieszczenia punktu poboru ciepłej wody w pobliżu kotła – w przypadku większych odległości nie będzie on spełniał swojej roli. W większości mieszkań układ pozwala na bezproblemowy montaż kotła w odpowiedniej odległości od kuchni i łazienki – dzięki temu nie musisz czekać na ciepłą wodę w kranie. Małe mieszkania posiadają zwykle kabinę prysznicową w łazience, co dodatkowo usprawnia działanie całego systemu.

Kocioł z zasobnikiem – propozycja dla posiadaczy wanny.

Jeśli lubisz długie i relaksujące kąpiele, kocioł dwufunkcyjny nie będzie przeszkodą: możesz zdecydować się na wariant z zasobnikiem, dzięki czemu bez problemu podgrzejesz większe ilości ciepłej wody. Nowoczesne kotły posiadają zasobniki montowane w ramach jednego urządzenia, więc nie musisz wygospodarowywać dodatkowej przestrzeni.

Wiszące kotły nie wymagają osobnego pomieszczenia.

W mieszkaniach rzadko kiedy spotyka się kotłownie – w przypadku niewielkiego metrażu nie ma sensu wydzielanie dodatkowego pomieszczenia, w którym będzie znajdował się kocioł. Zamiast tego możesz wybrać piec wiszący, który bez problemu zamontujesz na ścianie. Wszystkie elementy schowane są pod elegancką i minimalistyczną obudową.