Termoizolacja – co warto o niej wiedzieć?

Planujesz modernizację instalacji grzewczej, wymieniasz stary piec na nowoczesny, załatwiasz przyłączenie instalacji do sieci gazowej, kupujesz nowe grzejniki… Tymczasem w domu nadal panuje nieprzyjemny chłód. Niewykluczone, że budynek będzie wymagał również odpowiedniej termoizolacji.

Termoizolacja – sposób na zachowanie ciepła.

Nawet najnowocześniejszy piec nie zapewni Ci odpowiedniej temperatury w domu, jeśli ciepło będzie uciekało poprzez nieszczelne okna, stare mury czy nieocieplane poddasze. Zanim podejmiesz decyzję o gruntownym remoncie zastanów się, czy nie należy najpierw zająć się termomodernizacją.

W jaki sposób sprawdzić, gdzie ucieka ciepło?

Najprostszym rozwiązaniem będzie zamówienie specjalnej firmy, która przyjedzie z kamerą termowizyjną i przeprowadzi dokładną analizę. Dzięki temu dowiesz się, w których miejscach następuje najszybsze wychłodzenie budynku. Nawet jeśli podejrzewasz, że może to mieć związek z nieszczelnymi oknami lub ciepłem uciekającym przez ścianę sąsiadującą z garażem, warto zamówić usługę profesjonalistów – taka analiza zakończona będzie generowaniem raportu z informacjami odnośnie uciekającego ciepła.

Ocieplenie budynku to podstawa.

Zwykle najważniejszą częścią termomodernizacji będzie ocieplenie budynku: dotyczy to zwłaszcza kilkudziesięcioletnich budynków, które powstawały w czasach diametralnie różnych norm budowlanych. Odpowiednio dobrana izolacja zapewni poprawę warunków cieplnych w całym budynku. Przed rozpoczęciem prac przeprowadź dokładne obliczenia: zbyt cienka warstwa będzie niewystarczającą ochroną przed zimnem, zbyt gruba z kolei to niepotrzebny wydatek, który nie przełoży się na podwyższenie temperatury wewnątrz budynku.

Okna również mają znaczenie.

Stare drewniane okna to jeden z głównych powodów uciekania ciepła z domu. Obecnie koszt wymiany okien na nowe okna PCV nie jest wysoki, a różnicę zauważysz od razu. W przypadku montażu okien duże znaczenie ma profesjonalna instalacja, dlatego zleć ją firmie zajmującej się montażem okien, by zyskały one odpowiedni poziom szczelności.