Wszechobecny smog – jak z nim walczyć?

Problem smogu pojawia się co roku w okresie zimowym: do emitowanych przez samochody spalin dołączają zanieczyszczenia generowane przez stare piece, w których niektórzy spalają niedozwolone materiały. W jaki sposób możesz chronić siebie i swoich najbliższych przed smogiem?

Po pierwsze: wymień piec.

Jeśli posiadasz stary piec węglowy możesz skorzystać z dofinansowania, które umożliwia odzyskanie środków na wymianę pieca. Dzięki temu masz możliwość zmiany dotychczasowego sposobu ogrzewania na sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. Zmiany rozpocznij od siebie – zajrzyj na stronę województwa i dowiedz się, jakie formalności należy dopełnić.

Poinformuj o możliwościach swoich sąsiadów.

Z kominów sąsiednich domów wydobywa się ciemny i gryzący dym? Najprawdopodobniej korzystają ze starego pieca; jest on mniej wydajny od nowoczesnych rozwiązań, dlatego możesz pomóc im w podjęciu decyzji o jego wymianie. Przekaż informacje odnośnie dofinansowania oraz ulg podatkowych na materiały do termomodernizacji – jest szansa, że dzięki programom wojewódzkim sąsiedzi zdecydują się na wymianę. Możesz złożyć również wniosek w urzędzie gminy o organizację specjalnych spotkań informacyjnych dla zainteresowanych – gmina zadba wówczas o wykwalifikowanego przedstawiciela WFOŚiGW, który przedstawi wszystkie informacje odnośnie projektów wymiany starych pieców.

Wykorzystuj odnawialne źródła energii.

Coraz popularniejsze stają się nie tylko piece gazowe, ale również wykorzystywanie naturalnych zasobów energetycznych. Na etapie tworzenia projektu domu zapoznaj się z informacjami dotyczącymi pomp ciepła oraz gruntowych wymienników ciepła – niewykluczone, że to rozwiązanie idealne dla Ciebie.

W krytycznych sytuacjach reaguj.

Nie wahaj się przed informowaniem służb, jeśli stan powietrza w okolicy się nie poprawia. Im więcej osób będzie przywiązywało dużą wagę do stanu powietrza, tym skuteczniej będzie przebiegała walka ze smogiem – nawet jeśli będzie wiązało się to z koniecznością wzywania straży miejskiej lub policji.